start  | Rozliczenie Wyborcze | Kandydaci: Burmistrz - Rada Miasta | Program wyborczy | Kontakt

 

Szklarska Poręba w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Dziś zajmujemy 18 miejsce wśród najzamożniejszych, awansując z dalekiej 72 pozycji. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce miejscowości, które w ostatnich 4 latach najlepiej wykorzystały swój potencjał. W tej kadencji na inwestycje w mieście przeznaczona została rekordowa kwota 35 mln złotych. Pozyskaliśmy aż 26 mln złotych dotacji. To też rekord.

Wyremontowane zostały 24 ulice, przebudowane 3 mosty, oświetlenie, powstały kolejne 2 boiska i 3 place zabaw. Wybudowana została hala sportowa i żłobek. Odrestaurowane zostały parki i skwery. Częściowo wyremontowany i nowocześnie wyposażony został ośrodek kultury. Powstała nowa infrastruktura na szlakach turystycznych. Wybudowane są nowe domy z mieszkaniami. Ośrodek zdrowia otrzymał nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Tych inwestycji w ostatnich 4 latach jest wiele więcej, a miasto miało zapewnioną międzynarodową promocję, jakiej wcześniej nigdy nie mieliśmy.

Zmiany widzą inwestorzy. W Szklarskiej Porębie powstają nowe hotele i nowe atrakcje turystyczne, a także nowe miejsca pracy. Budowany będzie długo oczekiwany aquapark. Stworzone zostały warunki umożliwiające inwestycje narciarskie. Mogą być przebudowane wyciągi na Szrenicy. Mamy zagwarantowaną dotację na budowę hali sportowej. Powstaną nowe hotele, w tym te o najwyższym standardzie, które do miasta ściągną bogatego klienta. Dzięki nowym inwestycjom hotelarskim spadnie cena wody i ścieków.

Mamy świadomość, że przed nami jeszcze jest wiele pracy. Bo nie wszystko można zrobić od razu. To tak jak z przebudową domu. Trzeba zadbać o fundusze, by mieć na życie, opłaty, ubranie i wreszcie remonty. Tak samo jest z budżetem miasta. Dlatego stając do wyborów przestawiamy rzetelny, realny i konkretny program. Nie są to obietnice bez pokrycia. Wiemy, że można to zrealizować. Wiemy też, że wspólnie możemy zrobić jeszcze więcej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze inwestycje jakie zostały przeprowadzone w kadencji 2010-2014.

 

Powstały dwa budynki z 22 mieszkaniami socjalnymi. W dużej części  rozwiązało to dotychczasowe problemy mieszkaniowe w Szklarskiej Porębie.

 

W ciągu czterech lat wyremontowane i przebudowane zostały aż 24 ulice.  Dzięki skutecznym działaniom pracowników Urzędu Miasta większość z nich wyremontowana została za pieniądze z dotacji.

 

Całkowicie przebudowane zostały kolejne trzy mosty na ulicach Wolności, Okrzei i największa inwestycja  przy ulicy Mickiewicza.  

 

Przebudowaliśmy targowisko miejskie. W miejscu klepiska powstał utwardzony parking, z oświetleniem i toaletami.

 

Dzisiaj w Szklarskiej Porębie nie można narzekać na brak boisk do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki a także tenisa.  W minionej kadencji powstały kolejne boiska.

 

W Szklarskiej Porębie powstał prawdziwy żłobek.  Dzisiaj rodzice, którzy muszą lub chcą wrócić do pracy, nie muszą szukać opiekunek.

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 nie ćwiczą już na korytarzach. Wybudowana została hala sportowa z której korzystają także dorośli.

 

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej został w dużej części wyremontowany i nowocześnie wyposażony.

 

Przedszkole "na Hucie" zostało powiększone, dzięki czemu może pomieścić więcej dzieci.

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 wreszcie mają nowoczesne sanitariaty, a obie szkoły są systematycznie odnawiane i ocieplane. 

 

Rozbudowany został cmentarz. Ta inwestycja była niezbędna, bowiem już zaczynało brakować miejsc do pochówku.

 

Rozpoczęte zostało porządkowanie zabytkowego cmentarza ewangelickiego, za którego stan przez lata wstydziło się wielu mieszkańców.

 

Przychodnia zdrowia wyposażona została w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, a za kilka miesięcy zwiększona zostanie liczba lekarzy specjalistów.

 

Spłacona została znaczna część  powstałego przed laty zadłużenia wobec wspólnot mieszkaniowych.

 

 

 

 

Szklarska Poręba nigdy wcześniej nie miała takiej promocji w Polsce i na świecie jak podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym.

 

Efektem Pucharu Świata są inwestycje hotelarskie. Już powstaje pierwszy 5 -gwiazdkowy hotel.  Budowa kolejnych 4 hoteli i aquaparku rozpocznie się w ciągu kilku miesięcy.

 

Rozpoczęliśmy inwestycje na szlakach turystycznych. W efekcie powstały nowoczesne schrony dla turystów w Górach Izerskich.

 

W mieście i na szlakach turystycznych wokół Szklarskiej Poręby pojawiły się drogowskazy nawiązujące do przedwojennych.

 

Odbudowany został park przy Muzeum Hauptmanna. Dzisiaj jest to miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców i turystów.

 

Dobra współpraca z prywatnym biznesem owocuje nowymi projektami. W Szklarskiej Porębie mamy lodowisko i wiele innych atrakcji.

 

Dawne pensjonaty FWP są systematycznie sprzedawane, a nowi właściciele remontują je, tworząc nowoczesne obiekty hotelarskie.

 

W całym mieście są nowe place zabaw. Korzystają z nich nie tylko nasze dzieci, ale też uzupełniają ofertę turystyczną.

 

 Odnawiane są kolejne skwery. Zakupiony został też sprzęt do utrzymania zieleni miejskiej.

 

Doprowadziliśmy do porozumienia z KPN. Nowy plan dla Szrenicy zakłada możliwość kolejnych tak bardzo potrzebnych inwestycji.

 

Stworzony plan zagospodarowania przestrzennego "Nowe Centrum" pozwala na wybudowanie  wyciągu wraz z przeszło 500 metrowym stokiem.

 

Dzięki pozyskanej dotacji z nowo wyremontowanego stadionu będą mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy, a przedsiębiorcy stworzą ofertę dla sportowców.

 

Wydaliśmy uznany za najlepszy w Polsce elektroniczny przewodnik po szlakach rowerowych, pieszych i narciarskich Szklarskiej Poręby.

 

Negocjacje z PKP doprowadziły do zwiększenia liczby połączeń kolejowych do Szklarskiej Poręby.  

 

 

 

 

 

 

Copyright 2014 KWW "Teraz Szklarska"