start  | Rozliczenie Wyborcze | Kandydaci: Burmistrz - Rada Miasta | Program wyborczy | Kontakt

 

SOKOLIŃSKI Grzegorz - kandydat na burmistrza Szklarskiej Poręby

 

Sokoliński Grzegorz
Lat 54
Wykształcenie: wyższe ekonomiczne
Stan cywilny: żonaty
Dzieci: dwóch synów i córka
Bezpartyjny

 


Kandyduję, bo: 

-  sprawy naszego miasta nie są mi obojętne,

- zawsze działałem aktywnie na rzecz mieszkańców i mam satysfakcję że wiele moich pomysłów udało się zrealizować

 - mam szczęście mieszkać i współpracować ze wspaniałymi ludźmi, którzy myślą podobnie jak ja.

 - od 3 roku życia mieszkam w Szklarskiej Porębie i tu jest moje miejsce na ziemi,

- chce podnieść jakość naszego życia

 

 

 

 

 

Jestem mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Znam nasze miasto, jego mocne i słabe strony. Znam też potrzeby nas - Mieszkańców. Dlatego od początku mojej kadencji kierowałem się zasadą zrównoważonego rozwoju. Turystyka to gospodarcze koło zamachowe Szklarskiej Poręby i musimy wspierać jej rozwój, ale nie wolno zapominać także o potrzebach innych grup społecznych i zawodowych.

Stając do wyborów przed 4 latami zaprezentowałem realny program oparty na rzetelnej wiedzy i możliwościach finansowych miasta. Zdecydowana większość tego programu została zrealizowana lub jest w trakcie realizacji. Wybudowane zostały domy z nowymi mieszkaniami dla najuboższych, mamy żłobek, który był przez wiele lat tak bardzo oczekiwany. Dzieci w szkołach mają z każdym rokiem coraz lepsze warunki edukacyjne i socjalne. W każdej części miasta powstały boiska, które są oblegane nie tylko przez dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Nasz ośrodek kultury został świetnie wyposażony i w środku wyremontowany. Prowadzone były projekty aktywizacji zawodowej dla mieszkańców. Ale jednocześnie wspierany był rozwój turystyki. Powstały nowe parki, oznakowanie atrakcji, elektroniczny przewodnik. Nigdy wcześniej Szklarska Poręba nie miała tak dużej promocji na arenie międzynarodowej, jak podczas organizowanych Pucharów Świata w narciarstwie biegowym. W efekcie pojawili się inwestorzy. Budowane są nowe, pięciogwiazdkowe hotele z zapleczem konferencyjnym i SPA. W Szklarskiej Porębie powstanie długo wyczekiwany aquapark. To są inwestycje, które dadzą nowe miejsca pracy i podniosą naszą atrakcyjność i konkurencyjność na rynku turystycznym.

W trakcie kadencji 2006-2010, wówczas jako przewodniczący rady, doprowadziłem do wybudowania nowego wyciągu na Szrenicę. Tę kadencję kończę ustaleniami z Parkiem Narodowym, który zaakceptował dalsze inwestycje na Szrenicy. Kwestią niedalekiego czasu jest przebudowa starych krzesełek na nowoczesne koleje linowe, a także wymiana orczyków na wyciągi krzesełkowe. Doprowadziłem również do tego, że Urząd Marszałkowski oraz Rząd RP chcą inwestować w rozwój Polany Jakuszyckiej i narciarstwa biegowego. Są także pieniądze na budowę lekkoatletycznej hali treningowej przy naszym stadionie. Te inwestycje są bardzo ważne dla rozwoju turystyki w naszym mieście.

Niektórzy starają się Was przekonywać, że niepotrzebnie zaciągnięte zostały kredyty, które przeznaczone zostały na inwestycje. Ale zapominają dodać, że gdyby nie te pieniądze, nie można byłoby skorzystać z dotacji, które w ostatecznym rozrachunku pozwoliły na realizację inwestycji wartych dwa, a czasami trzy razy więcej od zaciągniętego na ten cel kredytu. Dzięki temu zrealizowane zostały inwestycje warte 35 mln złotych. To rekordowy budżet. Tak samo jak rekordem są wszystkie dotacje, które w ciągu minionych lat sięgnęły 26 mln złotych. Nigdy wcześniej w Szklarskiej Porębie nie wybudowano tak dużo. Potwierdzają to niezależne rankingi wg których jesteśmy w pierwszej dziesiątce miast, które w ciągu ostatnich 4 lat najlepiej wykorzystały swój potencjał. Awansowaliśmy też w rankingach zamożności z dalekiego 72 miejsca na 18.

Wskaźnik zadłużenia Szklarskiej Poręby 4 lata temu był wyższy niż obecnie i wynosił 35,44%, a na koniec tego roku nie powinien przekroczyć 30% dochodów i jest o wiele niższy niż w Karpaczu i Świeradowie-Zdrój. Jest to bardzo bezpieczny wskaźnik charakterystyczny dla dynamicznie rozwijających się samorządów. Jednocześnie wciąż dysponujemy majątkiem, który nie był wyprzedawany za bezcen. Czeka on na sensownych inwestorów, a nie na spekulantów, którzy tanio kupują i wcale nie remontują, tylko czekają na okazję sprzedaży po znacznie wyższej cenie. Znamy przecież takie przypadki w naszym mieście.

Mamy wystarczające rezerwy finansowe na kolejne lata, aby móc skutecznie sięgać po następne dotacje. W planach jest wiele inwestycji, które obejmują każdą dziedzinę naszego miasta i każdą grupę społeczną. Program wyborczy na kolejne lata jest realny, oparty na rzetelnych analizach i możliwościach finansowania także korzystając z dotacji.

Razem budujemy przyszłość opierając ją na Mieszkańcach i turystyce. To jest gwarancją rozwoju i sukcesu Szklarskiej Poręby. Dlatego zwracam się do Was z prośbą o uczestnictwo w wyborach 16 listopada i oddania głosu na kandydatów Komitetu Wyborczego Wyborców „Teraz Szklarska”.

Grzegorz Sokoliński

 

Copyright 2014 KWW "Teraz Szklarska"